•   +36302122037
  •   Nagyhegyes 4064 Kiserdő ut 2.

Üdvözöljük a nagyhegyesi Községi Könyvtár honlapján!

Tisztelt Könyvtárlátogatók!

A nagyhegyesi Rickl Antal Vilmos Könyvtár nyilvános könyvtárként igyekszik mindenki számára biztosítani az információhoz és a tudáshoz való szabad hozzáférést, felhasználói számára elérhetővé tenni a magyar és az egyetemes irodalmat. Ehhez 17500 kötetes könyvállománya mellett folyóiratok és CD-lemezek állnak rendelkezésére. A hagyományos könyvtári tevékenységek mellett a lakosság igényeinek figyelembe vételével, a kor követelményeinek megfelelő eszközökkel és szolgáltatásokkal, kellemes környezetben várjuk látogatóinkat!

Németi Sándorné
könyvtáro
s

A Községi Könyvtár története röviden

Nagyhegyes első könyvtára a Községi Tanács épületében kapott helyet. Később, az 1950-es évek végétől 1964-ig szükségmegoldásként, a régi óvoda épületében lévő szolgálati lakás előszobájában működött.

1964-ben került átadásra a Művelődési Ház, amelynek emeleti részén, 64 m 2 –en, helyezték el a könyvtárat. Ebben az időszakban két letéti könyvtára is volt az intézménynek: a cucai iskolában és a Nagyhegyes 2. sz. iskolában. A letéti könyvtárak kötetei 1973-ban, a cucai letéti könyvtár megszűnésével végleg a Községi Könyvtár állományába kerültek. A könyvtár folyamatos állománygyarapodása eredményeként szűkössé vált a Művelődési Házban rendelkezésre álló tér. Nagyhegyes Község Önkormányzat Képviselő-testülete 18/2008.(XI.24.) önkormányzati rendeletével a Rickl-kúria helyi egyedi védelméről döntött, melynek eredményeként 2010-ben az önkormányzat a vidéki örökség megőrzése jogcímen megítélt MVH-s támogatás bevonásával külső megjelenésében eredeti állapotában helyreállítatta. A kései klasszicista stílusú kúriát az 1850-es évek elején-közepén építették. Terveit feltehetően a tulajdonos, II. Rickl Antal Vilmos (1826-1857) készíthette. Öt szobából és a mellékhelyiségekből állott. Az óriás ebédlő falait művészi freskók díszítették. A belől nyíló ajtóktól jobbra és balra levő nagy falfelületeken, az itt tartani szokott víg agarászatok és vadászatok voltak megörökítve. … Az épületet az évek során szinte teljesen átalakították. Az államosítás után TSZ irodaként, majd általános iskolaként (Korom-iskola) használták, mely 2001-ig működött az épület falai között. Azt követően gazdasági célokra hasznosították a régen szebb napokat megélt kúria.

(Forrás: Virányi Zsolt: Egykori Rickl-kúria építéstörténeti kutatási dokumentáció)

2011-ben a Községi Könyvtár átköltözött a Rickl-kúria épületébe. Az intézmény működési feltételei megváltoztak. Az épület adottságai lehetővé tették a felnőtt és gyermekrészleg, valamit az olvasótermi dokumentumok külön helyiségekben történő elhelyezését. A kölcsönző tér lehetőséget biztosít rendezvények, kiállítások megrendezésére is. A könyvtár 2018-ban – önálló intézménnyé válásával egyidőben – felvette a kúria építtetője, Rickl Antal Vilmos nevét.